Euroopa aasta parimad lühifilmid, prix UIP 2007

PROGRAMM I 
N, 15.11 kell 19.30 kinos Sõprus
R, 16.11 kell 21.30 kinos Sõprus (KORDUS)

MÕISTATUS
Belgia 2006
mängufilm, 5
Prix UIP Ghent

Rezhissöör: Renaud Callebaut

Kaks mobiiltelefonidega „relvastatud” keskealist daami hakkavad teineteisele mõistatusi esitama. Mis nüüd juhtub?

Renaud Callebaut sündis Brüsselis ja on õppinud fotograafiat ja kunstiajalugu. Praegu elab ta Pariisis. See on Reanud’ esimene lühifilm, mis on võitnud auhindu Prantsusmaal, Saksamaal, Brasiilias, Itaalias ja Ungaris.

MÄDANENUD ÕUN
Suurbritannia 2007
mängufilm, 14
Prix UIP Berlin

Rezhissöör: Ralitza Petrova
Produtsent: Picture on the Wall, Paul Zabihi, Zara Balfour

Kõrvalises maanurgas elab väike poiss koos isaga. Omavahel nad peaaegu ei räägigi. Ühel päeval ilmub salapärane naine. Isa ja poja võõrandumine teiseneb rivaalitsemiseks emaliku armastuse pärast. Mõlemad mõistavad nii mõndagi ka iseenda kohta.

Ralitza Petrova lapsepõlveaastad möödusid perestroika ajal Sofias Bulgaarias. Ta lõpetas filmieriala Londoni kolledžis. Ralitza filmid on saanud palju auhindu ning linastunud mitmel rahvusvahelisel festivalil: Berliinis, Cannes’is, Telluride’is ja Londonis. Praegu on tal pooleli magistriõpingud Inglismaal rahvuslikus tele- ja filmikoolis.

UNISTUSED JA IHAD  PEREKONNASIDEMED
Suurbritannia 2006
animatsioon, 10
Prix UIP Tampere

Rezhissöör: Joanna Quinn
Animaator: Joanna Quinn, Andy McPherson
Stsenarist: Les Mills
Produtsent: Les Mills

Beryl saab uue videokaamera ning satub ootamatult filmitegemisest sõltuvusse. Unistusi ja ihasid väljendab ta oma videopäevikus. Beryl nõustub filmima oma tuttava Mandy pulma. Tulemus on katastroofiline ja naljakas.

Joanna Quinn on teinud seitse filmi ja väga palju reklaame, võitnud üle 70 auhinna, sealhulgas kolm Emmy’t ja neli BAFTAt. Teda on kaks korda esitatud Oscari kandidaadiks. „Unistused ja ihad” on võitnud 40 auhinda, sh viis grand peaauhinda ja European Cartoon D´Or’i. Oma panuse eest animatsioonikunsti sai ta 1996. aastal Leonardo Da Vinci auhinna. Juhul kui Joanna parajasti filmi ei tee, annab ta loenguid Euroopa filmikoolides.

ÕHTUSÖÖK
Prantsusmaa 2006
mängufilm, 13
Prix UIP Valladolid

Rezhissöör: Cécile Vernant
Produtsent: La Boite

Clara on elukutselt sekretär. Julien on diplomaat. Nad on restoranis esimesel kohtingul. Clara tunneb end kohmetult ja ebamugavalt. Julien on lihtsalt noor ja rahutu. Clara teeb kõik, et meest võrgutada. Julien teeb kõik, et õhtu kiiresti lõppeks.

Cécile Vernant on õppinud inglise ja ameerika kirjandust. „Õhtusöök” on osalenud rohkem kui 80 festivalil Prantsusmaal ja mujal: Palm Springis, Roomas, Montrealis, Londonis, Berliinis, Valladolidis jne. Film on võitnud 24 auhinda.

SÜZHEE MÕTE
Belgia 2007
mängufilm, 15
Prix UIP Vila de Conde

Rezhissöör: Nicolas Provost

New York. Ameerika politseiriik. Rahvarohked tänavad. Reaalsuse ja fiktsiooni piirid. Kõik tegelased ja tegevused on inimesed reaalsetest situatsioonidest. Filmitud varjatud kaameraga. Puuduvad ettekirjutused ja instruktsioonid.

Nicolas Provost on visuaalkunstnik. Ta elab ja töötab Brüsselis. Tema töö on endassesüüvimine: kuidas suhestada omavahel visuaalset kunsti ja kino. Nicolas’ filmid on saanud palju tähelepanu ja osalenud nimekatel filmifestivalidel.

TOSSIKE
Suurbritannia 2007
mängufilm, 14
Prix UIP Edinburgh

Rezhissöör: Simon Ellis
Näitlejad: Johnny Phillips, Matthew O’Shea, Michael Socha
Produtsent: Jane Hooks

Isa seisab taas silmitsi oma vana hirmuga. Ta on alati kartnud vastu hakata, aga üks noortegang terroriseerib nii teda kui ka tema poega. Tuleb uuesti tegeleda kooliaja probleemidega.

Simon Ellis õppis Nottinghami Trengi ülikoolis fotograafiat. Ta on kirjutanud palju stsenaariumeid, teinud mitu lühifilmi ja muusikavideosid, osalenud oma töödega festivalidel lugematuid kordi ja võitnud palju auhindu.

 
   
prg. mart kalmo