Kumu dokumentaal         MOFF         HÕFF         tARTuFF 
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
FILMIOTSING
Märksõna
Kuupäev
Kino
Režissöör
Programm
Päritolumaa

» OtsiUUDISED
24.01.2008
Filmi "Klass" esseekonkursi võitjad selgunud »

13.12.2007
PÖFF ületas esmakordselt 50 000 vaataja piiri »

10.12.2007
PÖFFi publikuhääletusel osalenutele auhinnad loositud »


BLOG
PÖFFi blogi leiad siit


PÖFFI POSTILJON
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Tuntud ja tundmatu eesti film

INIMESED SÕDURISINELIS / PEOPLE IN SOLDIER’S UNIFORMS
LIBAHUNT / WEREFWOLF
HULLUMEELSUS / MADNESS
KEVADE / SPRING
MIS JUHTUS ANDRES LAPETEUSEGA? / WHAT HAPPENED TO ANDRES LAPETEUS?
NIPERNAADI / HAPPY GO LUCKY
LEELO
TALUPOJAD / THE PEASANTS
KODUKÜLA / THE HOME VILLAGE
511 PAREMAT FOTOT MARSIST / 511 BEST PHOTOS FROM MARS


Kuuekümnendad eesti filmis
Esmakordselt PÖFFil esitleme kava “Tuntud ja tundmatu eesti film”, mis
pühendub seekord 1960ndate filmiloomingule.

Kuldsed kuuekümnendad… Maailm oli jõudnud Teisest maailmasõjast toibuda ja õitses, Ameerikas deklareerisid lillelapsed armastust, olles Vietnami sõja vastu. Eesti oli suletud Nõukogude Liidu raudse eesriide taha. Ehkki 1964.aastal tuli võimule Brežnev, oli Hruštsov juba Stalini jäikust pisut sulatanud, mille järellainetus ulatus ka siia.

Eesti filmikunstile olid 1960ndad tähelepanuväärsed aastad. Või õieti alles 1960ndatest siin filmikunstist tõsisemalt rääkida saabki. Eelnev, alates 1912. aastast, mil Johannes Pääsuke filmi katselendur Utoškini lendamist Tartu kohal, sisaldab küll ilusaid katsetusi, aga oli siiski pigem õppimise aeg. Viiekümnendatel tulevad Moskvast õppimast Arvo Kruusement ja Kaljo Kiisk, neile järgnevad teised. Vaatamata ideoloogilise survele valmis 1960ndatel hulk eesti kirjandusklassikal põhinevaid filme.

Ridamisi tulid “Põrgupõhja uus Vanapagan”, “Mäeküla piimamees”, “Mis juhtus Andres Lapeteusega”, “Libahunt”, “Inimesed sõdurisinelis”, “Keskpäevane praam”, “Viini Postmark”, “Hullumeelsus”, “Viimne reliikvia”, “Kevade” jt. “Hullumeelsus” sai Nõukogude Liidus levikeelu, Eestis seda küll näidati, ent pärast seda jäi film aastateks riiulile ja avastati uuesti alles iseseisvuse taas saabudes. Jüri Müür võttis üles 1969.aasta juubelilaulupidu, aga tema film “Leelo” sattus karmi tsensuuri alla ja tehti ümber. Alles nüüd õnnestus leida režissööri originaalkoopia ja selle järgi säilinud materjale omavahel kombineerides taastada algne film.

Et eesti filmid tundmatusse ei vajuks, tuleb nende eest hoolt kanda. Vanad filmid vajavad värskenduskuuri ja digiteerimist, et neid ka tänapäeval nautida saaks. Projekt Eesti film 100 on selle tööga kaks aastat tagasi alustanud. Seekord esitleme Kaljo Kiisa taastatud “Nipernaadit” (1983), ühtlasi tähistame sellega režissööri 82. sünniaastapäeva ja nimiosalise Tõnu Kargi 60. juubelit.

Loodame, et eesti filmi retrokavast PÖFFil kujuneb traditsioon ja et filmide taastamine jätkub. Eesti filmivaramus leidub selleks materjali küllaga.

Annika Koppel
Eesti film 100 projektijuht


prg. mart kalmo