Kumu dokumentaal         MOFF         HÕFF         tARTuFF 
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
FILMIOTSING
Märksõna
Kuupäev
Kino
Režissöör
Programm
Päritolumaa

» OtsiUUDISED
24.01.2008
Filmi "Klass" esseekonkursi võitjad selgunud »

13.12.2007
PÖFF ületas esmakordselt 50 000 vaataja piiri »

10.12.2007
PÖFFi publikuhääletusel osalenutele auhinnad loositud »


BLOG
PÖFFi blogi leiad siit


PÖFFI POSTILJON
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


doc@poff

4 ELEMENTI / 4 ELEMENTS 
PRÜGISÕDALANE / GARBAGE WARRIOR 
KILLUSTATUD IRAAK / IRAQ IN FRAGMENTS
KLOOSTER: HÄRRA VIG JA NUNN / MONASTERY: MR VIG AND THE NUN
NÖMADAK TX
PLANEET / PLANETEN
ME OLEME KOOS (THINA SIMUNYE) / WE ARE TOGETHER 
TÄIESTI ÄRKVEL / WIDE AWAKE

Nägemine on looming, mitte taju.
Ladinakeelne documentum, alus sõnale dokumentaalfilm, tähendab eelkõige tõendit või õpetlikku näidet. Dokumentaalfilm on justkui püüd näidata seda, mis on, tabada tegelikkust ilma maskideta, haarata meid kaasa tegeliku tajumisele. Et mis me näeme, saab päris elavaks. Aeg on selline, et parimad dokumentaalfilmid sünnivad koos vaatajaga. Tunded ja emotsioonid, mis vaataja kogeb, on justkui osa filmist. Hea dokfilm ei ole enam pelgalt liikuva pildiga ülikooliloeng.

Teie ees on väga hea ülevaade maailma dokumentalistika hetkeparemikust. Need 8 filmi on kõrgel kunstilisel tasemel, tugevate ideede, suurepäraste pildi- ja helimaailmadega. Selles programmis pole ühtegi tolmu alla ununend igavat lugu. Kõik on värsked ja selge sõnumiga emotsionaalselt terviklikud nägemused.

Esiteks Jiska Rickelsi ood neljale algelemendile ning inimese –
mikrokosmose, suhtele makrokosmose – suure loodusega. Me oleme osa kõigest ja meie tegevus mõjutab kogu planeeti, see juhtmõte on kandev ka megaprojektis "Planeet", kus meile koyaanisqatsiliku ürgse jõu ja tänapäeva tippteadlaste abiga selgitatakse Maa hetkeolukorda. Meil on 1 planeet – me kasutame seda nagu meil oleks 5 planeeti. Kus on loogika?

Võibolla on vastused unenägudes? Une ja nägemise radadel on kuulus filmitegija Alan Berliner, kes otsib selgust, et miks pagana pärast on mõnedel inimestel bioloogiline tiksumine “normaalsest” nii erinev, et kohe mitte ei saa selle ühiskonnaga ühte rütmi?

3 filmi uuest elust, uute võimalustega, uuest algusest. Mitmete festivalide publikulemmik Lõuna-Aafrika orbudekodust "Me oleme koos" või Oscari nominent, sõjast, hävingust ja uuest lootusest jutustav "Killustatud Iraak". Ühe universaalse rütmi otsinguil on noored mehed Baskimaalt filmis "Nömadak Tx". Nad võtavad kaenlasse oma pilli txalaparta ja lähevad põlisrahvaste juurde otsima seda ühte sõnatut ühendavat.

Kui te olete selle programmi ära vaadanud, siis pöördute tagasi oma igapäevaelu normaalsete tegevuste juurde. Ja te võite kindlad olla, et teie kõige tavalisemates asjades on midagi uut, see on ime, sest normaalsus ongi Üks väga ilus ime! Tavaline – eriline dokument.

Kaarel Kuurmaa
programmi koostaja

prg. mart kalmo