Kumu dokumentaal         MOFF         HÕFF         tARTuFF 
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
FILMIOTSING
Märksõna
Kuupäev
Kino
Režissöör
Programm
Päritolumaa

» OtsiUUDISED
24.01.2008
Filmi "Klass" esseekonkursi võitjad selgunud »

13.12.2007
PÖFF ületas esmakordselt 50 000 vaataja piiri »

10.12.2007
PÖFFi publikuhääletusel osalenutele auhinnad loositud »


BLOG
PÖFFi blogi leiad siit


PÖFFI POSTILJON
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Belgia fookuses

VANGISTUSES / CAGES 
PÄEVAD ILMA ARMASTUSETA / DAGEN ZONDER LIEF
PÄRISMAALASED / INDIGENES
VEE VÄRV / KHADAK
LEEDI CHATTERLEY / LADY CHATTERLEY
KUI TUUL KEERUTAB LIIVA / SI LE VENT SOULÈVE LE SABLE
VÄIKESED JUMALAD / SMALL GODS 
VANA PEER / VIDANGE PERDUE

Plaan PÖFFil Belgia filmid fookusesse võtta tekkis isekast soovist selle riigi filmikunstist rohkem aimu saada, sest teave on napp: režissöörid vennad Jean-Pierre ja Luc Dardenne teevad rahvusvahelisi auhindu pälvivaid filme; Brüsselis jagatavat Euroopa filmiraha oskavad sealsed produtsendid väga nutikalt koostööprojektidesse paigutada, kajastades nõnda Belgiat tootjariigina Kolmanda Maailma linateoste tiitrites; näitlejaid on Belgiast pärit ikka rohkem kui ainult musklimees Jean-Claude van Damme. Tegelikult teatakse kindlasti Belgia filme teadvustamata, et need on pärit nimelt sellelt maalt.

PÖFFil on eelneva kümne aasta jooksul linastunud 26 filmi, mis tehtud Belgia rahadega ja/või kus on osalenud Belgia talendid. Koguni kaks filmi on festivali kavas olnud lavastajaduolt Gustave Kervern & Benoit Delepine ning Pierre-Paul Rendersilt ja Dominique Deruddere’ilt, neist viimased on ka PÖFFi külalisena väisanud. PÖFFi rahvusvahelises võistluses on Belgia filmid auhindadele konkureerinud kolmel korral. Kuna nii konkursil kui tavaprogrammides on aastate jooksul domineerinud prantsuskeelsed filmid Vallooniast, siis seekordses kavas pälvivad enam tähelepanu flaamikeelsed Flandria filmid.

Belgia filmide eriprogramm ei kajastaks sealse kinematograafia tõelist palet, kui sellest puuduksid koostööfilmid. Nii mõnigi režissöör on inspiratsiooni saanud kodumaast kaugel, Peter Brosens Mongoolias (“Vee värv”) ning Marion Hänsel Aafrikas (“Kui tuul keerutab liiva”). Ühtlasi on Belgia rahaline panus tuntav mitmetes prantsuse linateostes: II maailmasõja filmis “Pärismaalased” ja kirjandusklassika ekraniseeringus “Leedi Chatterley”.

‘Päris’ Belgia filmides keeratakse tihtipeale vint üle. Tulemuseks võib olla šokifilm nagu “Ex Drummer”, mis linastub ööfilmide programmis. Pisuke pahaendelisus kumab ka omapärasest road-movie’st “Väikesed jumalad”. Maailmaparandamise asemel lihtsate inimeste elu kujutamine õnnestub Belgia lavastajatel väga hästi. Muhe “Vana peer” vestab elujõus pensionäri eneseväärikusest, “Päevad ilma armastuseta” pakub äratundmist kõigile, kes sõpruse hääbumise ja iseseisvumise probleemidega silmitsi on seisnud, erootiline thriller “Vangistuses” peegeldab puruneva suhte päästmise nimel üle piiri minevat armastust.

Belgia osalusega filme leiab ka PÖFFi teistest programmidest. Inimõiguste teemat kajastab Maroko vanglafilm “Tangieri põrgu”, suurest armastusest räägib François Ozoni “Angel” ja eriti suurest armastusest “Pime”. Kavas on ka Belgia režissööri Sam Garbarski menufilm “Irina Palm” ning laste- ja noortefilmide festivalil Just Film linastub ajalooline seiklusfilm “Teksades ristiretk”.

“Belgia fookus” sai teoks tänu Belgia Kuningriigi suursaatkonna ning Prantsuse Kogukonna ja Flaami Kogukonna toele, programmi koostamisel olid abiks Flanders Image ja Namuri Frankofooniafilmide Festival.

Tiina Teras
programmi koordinaator

prg. mart kalmo