Kumu dokumentaal         MOFF         HÕFF         tARTuFF 
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
FILMIOTSING
Märksõna
Kuupäev
Kino
Režissöör
Programm
Päritolumaa

» OtsiUUDISED
24.01.2008
Filmi "Klass" esseekonkursi võitjad selgunud »

13.12.2007
PÖFF ületas esmakordselt 50 000 vaataja piiri »

10.12.2007
PÖFFi publikuhääletusel osalenutele auhinnad loositud »


BLOG
PÖFFi blogi leiad siit


PÖFFI POSTILJON
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Võistlusprogramm EurAasia

ARMASTUSE HAMBAD / AIQING DE YACHHI
ALEKSANDRA / ALEXANDRA
DAISY DIAMOND
EDUART
KÜLMUTATUD / FROZEN
MU ISA, MU JUMAL / HOFSHAT KAITS
ISZKA REIS / ISZKA UTAZASA
LA FRANCE
UUS INIMENE / DEN NYA MÄNNISKAN
ORANGELOVE
SURMAST SUUREM / PARINAWA LA GHOBAR
LASK / PAS DOUCE
PLOY
SÜGISBALL
TAKVA
TÕELINE PÕHI / TRUE NORTH
TÜHJAD PUDELID / VRATNE LAHVE

Seitseteist EurAasia hetke
Lihtne oleks aasta lõpul riisuda kõikidelt festivalidelt koor ja panna võistlema suurte festivalide peaauhinnad. Produtsentide assotsiatsioon FIAPF tunnustab suurteks 12 festivali. Kuid nii talitades kaotaksime näo ja lahustuksime kullerfilmi teenuseks. Pärjatud filme näeme niikuinii – teistes programmides. Pealegi tunnistab FIAPF PÖFFi iseseisva festivalina.

Võistlusprogrammis on olulisel kohal filmid, mis käsitlevad globaalset tähelepanu äratanud teemasid: inimeste religioosset sisemaailma selle vastuolulisuses; inimesi, kes on kistud sõjalistesse konfliktidesse, mida on põhjustanud erinevate riikide huvid; filmid, mis jälgivad noorte inimeste alati valusat sotsialiseerumisprotsessi.

Tahame tuua Tallinna võimalikult palju esmatöid ja noori andeid. Püüame võistlema panna just uuemaid töid ja väldime nimme isegi tähtsamate festivalide võistlusprogrammides olnuid. Kahel juhul tegime erandi. Vene „Aleksandra“ võistles Cannes’is ja Tšehhi „Tühjad pudelid“ Karlovy Varys.

Võistlusprogrammis peegeldub tänane vastuoluline maailm ja sellesse maailma kuuluv inimene. Kes, olgu kohe öeldud, on enamasti nii maailma kui ka iseendaga konfliktis. Olgu põhjuseks siis islam (Türgi „Takva“) või judaism (Iisraeli „Mu isa, mu jumal“). Või sõjad, mida peetakse Iraagis ja Tšetšeenias (Iraagi/kurdi „Surmast suurem“, Vene „Aleksandra“). Või immigratsioon (Iiri „Tõeline põhi“). Või noorte enesemääratlemisraskused kokkupuutes vanade väärtussüsteemidega (Taani „Daisy Diamond“, Ungari „Izska reis“, India „Külmutatud“, Hiina „Armastuse hambad“, Rootsi-Soome „Uus inimene“).
Psühholoogilisi umbsõlmi harutavad Šveitsi „Lask“ ja Kreeka „Eduart“. Südamliku huumori helke toob festivalile Tšehhi „Tühjad pudelid“. Kinematograafiliste väljendusvahenditega eksperimenteerivad Tai „Ploy“, Ukraina „Orangelove“ ja Prantsuse „La France“.
Maailma kinematograafiast on võimalik leida esmatöid, mis on samal ajal ka tippfilmid. Näidet pole vaja kaugelt otsida, kas või meie „Sügisball“.
Täispika mängufilmi debüütideks on Ukraina, Hiina, Iisraeli, India, Türgi, Iraagi ja Eesti omad. Võistlusprogrammis on 17 ekraaniteost. Kunstiliselt käsitluselt on niisiis tegemist täiesti seinast seina erinevate, alates neist, kus tähelepanu on hirmvõimsal sotsiaalkeskkonnal ja uuritakse, mida see inimesega korda saadab ja lõpetades nendega, mis süüvivad inimpsüühika hämarvaldkonda. Enamik filme – ja neid on palju – jääb nende kahe äärmuse vahepeale.

Jaan Ruus
Võistlusprogrammi juht

prg. mart kalmo