Kumu Documentary         MOFF         HÕFF         tARTuFF 
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
NEWS
20.12.2007
The festival attracted record audience this year »

09.12.2007
BNFF award winners were announced »

07.12.2007
Seminar on human rights today »


BLOG
You can find PÖFF's blog from here


MAILING LIST
Join the festival mailing list and our e-postman will bring fresh festival news straight into your mailbox.
» Join


Meetings with the filmmakers

The festival guests-filmmakers are present at the screenings, introducing their film in the beginning and/or holding a Q&A afterwards. Use the chance to enquire everything you’d like from the filmmakers themselves.
For the schedule of screenings with guests see the list below.
Check for updates...

24 November
21:00 Kinomaja BOMB IT - Jon Reiss (director)

26 November
21:00 Kinomaja BOMB IT - Jon Reiss (director)

30 November
20:00 Sõprus DASEPO NAUGHTY GIRLS - Lee Je-Yong (director)

1 December
15:00 Sõprus FRENCH FOR BEGINNERS - François Göske (actor)
17:00 Vene Teater TEETH OF LOVE - Zhuang Yuxin (director)
20:00 Sõprus FREESTYLE: THE ART OF RHYME - Kevin Fitzgerald (director)

2 December
14:30 Vene Teater AUTUMN BALL - Veiko Õunpuu (director)
15:00 Sõprus TWO IN ONE - Evgeniy Pugachev (executive producer)
20:00 Sõprus  TEETH OF LOVE - Zhuang Yuxin (director)
22:00 Kumu auditorium AGAINST THE GRAIN - WITH A KIND OF POETRY. THE FILM LEGEND BERNHARD WICKI - Elisabeth Wicki-Endriss (director)

3 December
17:00 Vene Teater EMPTIES - Jan Sverak (director)
19:30 Tartu Athena Keskus TEETH OF LOVE - Zhuang Yuxin (director)
20:00 Rahvusraamatukogu HORROR WHICH IS ALWAYS WITH YOU - Evgenia Tirdatova (producer)
22:00 Vene Teater FROZEN - Shivajee Chandrabhushan (director)
22:00 Sõprus - M - Cho Sung-Woo (composer)

4 December
15:30 Kosmos II AGAINST THE GRAIN - WITH A KIND OF POETRY. THE FILM LEGEND BERNHARD WICKI - Elisabeth Wicki-Endriss (director)
18:00 Sõprus FROZEN - Shivajee Chandrabhushan (director)
18:00 Kinomaja ESTONIAN HISTORY - THE POET AND HER TIME - Katrin Laur (director)
19:30 Vene Teater MY FATHER MY LORD - David Volach (director)
20:00 Kinomaja WHERE SOULS GO - Rainer Sarnet (director)
20:00 Sõprus EMPTIES - Jan Sverak (director)

5 December
16:00 Sõprus MY FATHER MY LORD - David Volach (director)
18:00 Sõprus THE ONLY ONE - Mariano Vanhoof (producer)
18:00 Kinomaja GREETINGS FROM SOVIET ESTONIA! - Kiur Aarma (producer)
19:30 Vene Teater ISKA’S JOURNEY - Csaba Bollók (director)
19:30 Kinomaja THE KNIFE - Marko Raat (director)

6 December
16:00 Sõprus ISKA’S JOURNEY - Csaba Bollók (director)
17:00 Vene Teater THE NEW MAN - Julia Högberg (actress)
18:00 Kumu auditorium CASTELLS - Gereon Wetzel (director)
18:00 Kinomaja THE SOUND OF A CONDUCTOR - Helle Karis (director)
19:30 Vene Teater TRUE NORTH - Steve Hudson (director)
19:30 Kinomaja GEORG - Peeter Simm (director)
22:00 National Library FACING UP - Marek Stacharski (director), Magdalena Kaminska (production manager)

7 December
15:30 Kosmos II FACING UP - Marek Stacharski (director), Magdalena Kaminska (production manager)
16:00 Sõprus TRUE NORTH - Steve Hudson (director)
17:00 Vene Teater CROSSING THE DUST - Shawkat Amin Korki (director)
18:00 Kinomaja ELK’S KINGDOM - Rein Maran (director)
19:00 Vene Teater EDUART - Angeliki Antoniou (director)
20:30 Sõprus THE NEW MAN - Julia Högberg (actress)

8 December
16:00 Sõprus CROSSING THE DUST - Shawkat Amin Korki (director)
16:00 Kinomaja CASTELLS - Gereon Wetzel (director)
19:00 Vene Teater THE ART OF NEGATIVE THINKING - Kjersti Holmen (actress)
20:00 Sõprus EDUART - Angeliki Antoniou (director)

9 December
14:30 Sõprus THE ART OF NEGATIVE THINKING - Kjersti Holmen (actress)


















prg. mart kalmo