Kumu dokumentaal         MOFF         HÕFF         tARTuFF 
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
FILMIOTSING
Märksõna
Kuupäev
Kino
Režissöör
Programm
Päritolumaa

» OtsiUUDISED
24.01.2008
Filmi "Klass" esseekonkursi võitjad selgunud »

13.12.2007
PÖFF ületas esmakordselt 50 000 vaataja piiri »

10.12.2007
PÖFFi publikuhääletusel osalenutele auhinnad loositud »


BLOG
PÖFFi blogi leiad siit


PÖFFI POSTILJON
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Kultuuri- ja muusikadokumentaalfilmide eri "Strukturaalne maailm"

ANNIE LEIBOVITZ: ELU LÄBI OBJEKTIIVI / ANNIE LEIBOVITZ: LIFE THROUGH A LENS 
KINDLUSED / CASTELLS
GLASS: PHILIPI PORTREE KAHETEISTKÜMNES OSAS / GLASS: A PORTRAIT OF PHILIP IN TWELVE PARTS
SIGUR ROS KODUS / HEIMA – SIGUR ROS
PUNANE ELVIS / DER ROTE ELVIS
SCOTT WALKER – 30TH CENTURY MAN
ENDISELT ELUS – FILM KRZYSZTOF KIESLOWSKIST / STILL ALIVE – FILM O KRZYSTOFIE KIESLOWSKIM
KUMMALINE KULTUUR / STRANGE CULTURE
NOOR YAKUZA / YOUNG YAKUZA

Tänavune kultuuri- ja muusikadokumentaalide eriprogramm kannab nime “Strukturaalne maailm”. Selle ühisnimetaja alal oleme koondanud linateosed, mis vaatlevad nii paeluvaid kultuurikonstruktsioone, kuid ka erakordseid karaktereid ning loomeisiksusi, olgu uuritavateks valdkondadeks fotograafia, kino, rahvakultuur, muusika või sõnavabadus. Loodetavasti inspireerivad need vaatajat mõtisklema meid ümbristevate kultuurinähtuste sisemistele ja välistele koostisosadele, sisu ja vormi, ilmingu ja keskkonna omavahelistele seostele.

Saksa lootustandva režissööri Gereon Wetzeli auhinnatud “Kindlused” on paeluv uurimus katalaani rahvusspordialast, 10 meetri kõrguste inimtornide ehitamisest. Wetzeli kangelased unustavad kaamera ning selle tulemuseks on adrenaliinist ja kaasaelamisest pakatav jäädvustus hulljulgete katalaanide võitudes ja kaotustest.

Muusikadokumentaalidest esitleb programm kolme märkimisväärset teost. Stephen Kijaki “Scott Walker - 30th Century Man” on filmikeelt, VJ kunsti ja animatsiooni sünteesiv pilguheit popmuusikat tohutult mõjutanud erakliku laulja Scott Walkeri sürrealistliku sisemaailma, kelle loomingut austavad korüfeed David Bowiest Brian Enoni. Austraalia filmiveteran Scott Hicksi uurib aga intiimses etüüdivormis “strukturalistiliku muusika” geeniust Philip Glassi. Väärikat täiendust loob muusikavaldkonnale ka rokifännidele Islandi elava-legendi Sigur Rosi unustamatute helidega varustatud ja paljude kriitikute poolt  aasta muusikafilmiks titlueeritud “Sigur Ros kodus”.

Programm heidab valgust ka ühiskonna varjupoole kultuurinähtustele. “Noor yakuza” näitab ääretult huvitavalt Jaapani maffia ehk nn. yakuza-kultuuri vastuolulist argipäeva rahvapoolse aktsepteeringu ning võimude hukkamõistu vahel. Lynn Hershman Leesoni “Kummaline kultuur” on aga kohustuslikuks demokraatia ning kunstiaktivistidele demonstreerides, kui halastamatult võib indiviid jääda terrorismiohust pimestatud bürokraatiamasina hammarataste vahele.

Kultuuridokumentaalide hulka mahub veel mitmeid teisi suurepäraseid
linateoseid. Loodan, et eelmisel aastal menukalt debüteerinud eriprogrammist kujuneb välja püsiv traditisioon ning nauditav lisa festivali teistele osadele.

Ilusaid sissevaateid strukturaalsesse ellu!

Sten Saluveer
programmi koordinaator

prg. mart kalmo