Kumu dokumentaal         MOFF         HÕFF         tARTuFF 
Animated Dreams Sleepwalkers Just Film Baltic Event
UUDISED
24.01.2008
Filmi "Klass" esseekonkursi võitjad selgunud »

13.12.2007
PÖFF ületas esmakordselt 50 000 vaataja piiri »

10.12.2007
PÖFFi publikuhääletusel osalenutele auhinnad loositud »


BLOG
PÖFFi blogi leiad siit


PÖFFI POSTILJON
Tunne ennast
mugavalt - liitu
PÖFFi meililistiga ja
meie e-postiljon toob
värsked festivaliuudised
otse sinu
postkasti!
» Liitu


Täna algab filminädal "French Connection"


Tänasest, 28. maist kuni reede, 1. juunini näidatakse kinos Sõprus viit tuntud ja ka klassikastaatusesse jõudnud prantsuse filmi ning nende USAs valminud uusversioone.

"Ameerika filmitööstuses on alati olnud tunda french touch’i ja see traditsioon on endiselt elujõuline tänu üha uutele prantsuse filmiloojatele, kes tõrvikut edasi kannavad. Kõige tugevam side prantsuse ja ameerika kino vahel on kindlasti uusversioon“, selgitab paralleelide tõmbamist prantsuse kino ja Hollywoodi filmitööstuse vahele filminädala üks korraldajatest, Prantsuse kultuurikeskuse direktor Jean-Louis Pelletan.
Filminädala avab esmaspäeval Julien Duvivier’ film "Pepe le Moko" (1937) ja selle tõlgendus "Al˛iir" (1938) John Cromwellilt. Romantilise alatooniga seiklusfilm räägib Prantsusmaalt Al˛iiri välja saadetud kurjategijast, kelle unistused ei täitu. Prantsuse originaalis teeb ühe oma esimestest suurrollidest Jean Gabin, Hollywoodi versioonis mängib peaosa prantsuse päritolu Charles Boyer.

Jean Gabin mängib ka teisipäevases filmis "Metslane" (1938), mille on lavastanud Jean Renoir. Tegu on looga armukolmnurgast, inimloomusest ja selle tumedamast poolest. Kuulsa saksa filmiekspressionisti ja 1930. aastatel Ameerika Ühendriikidesse emigreerunud re˛issööri Fritz Langi käe all valmis "Metslasest" 15 aastat hiljem film noir’ paremikku kuuluv "Inimese iha" (1954) Glenn Fordi ja Gloria Grahamiga peaosas.

Kolmapäeval näidatakse elava klassiku Jean-Luc Godard’i filmi "Viimsel hingetõmbel" (1959) ja selle Jim McBride’i tõlgendust "Hingetult" (1983). Prantsuse uue laine lipulaevaks kutsutud Godard’i film jutustab mehest, kes varastab Marseille’s auto, et kihutada Pariisi oma armastatu juurde. Taaskohtudes uitavad noored ühelt Seine’i kaldalt teisele, kannul politsei. Armunuid kehastavad Jean-Paul Belmondo ja Jean Seberg. McBride’i uusversioonis on tegevustik viidud USAsse ning peaosas on toonane seksisümbol Richard Gere.

Neljapäeval saab vaadata Jean Renoir’ filmi "Uppumissurmast päästetud Boudu" (1932) ja Paul Mazursky "Beverly Hillsi hulkurit" (1986), mis räägivad eluga lõpparve teha otsustanud hulgusest ja teda päästa püüdva rikkuri suhetest. Prantsuse komöödias kehastab kodutut karismaatiline Michel Simon, kellele ameerika versioonis vastandub Nick Nolte.

Filmipäevad lõppevad Luc Bessoni lavastatud ja esimeseks modernseks prantsuse action-filmiks ristitud linalooga "Naine nimega Nikita" (1990) ja selle kolm aastat hiljem Hollywoodis vändatud John Badhami remake’ga "Tagasiteed ei ole" (1993). Bessoni algversioon on sisult prantslaslik, vormilt hollywoodilik ja hongkongilik. Märul räägib heroiinisõltlasest teismelisest Nikitast, kes järjekordse annuse jahil tapab politseiniku. Tüdruk mõistetakse surma, kuid talle pakutakse võimalust töötada palgamõrtsukana valitsuse heaks. Bessoni vastuseisust hoolimata valmis filmist siiski uusversioon ning Nikita-nimelise palgamõrtsuka edu jätkus 1997. aastal Kanadas toodetud ja meiegi teleekraanidel näidatud telesarjaga.

Prantsuse filmid on ingliskeelsete subtiitritega, USA filmid on tõlketa.
Vaata linastuste ajakava.
Lisainfo: www.kino.ee  

Filmipäevi korraldavad Ameerika Ühendriikide suursaatkond, Prantsuse kultuurikeskus, Pimedate Ööde filmifestival ja kino Sõprus.

prg. mart kalmo