Filmiinfo    Vaata kommentaare (6)    Lisa kommentaar

Noor yakuza
Young Yakuza 

   

Prantsusmaa 2007 | 99min

Keel: jaapani

Yakuza pole ainult gängsterid, mustad ülikonnad ning automaadivalangud mõne Jaapani tippre˛issööri ultravägivaldsest menufilmist. Traditsionaalsest õnnemängust nime saanud "Ya Ku Za" tähendab otsetõlkes "mittemillegi jaoks kõlbamatu" ja "halb" käsi, märkides seadust eiravatesse organiseeritud grupeeringutesse kuuluvate suhet avaliku korraga.

Hoolimata faktist, et yakuzasid peetakse peamiseks vastutajaks Aasias vohava prostitutsiooni, narko- ja relvakaubanduse eest, on tegu ääretult huvitava ja vastandliku kultuurinähtusega. Erinevatel perekondadel oma avalikud kontorid, nad osalevad heategevuses, andes esimesena sotsiaalabi Kobe maavärinas kannatanutele ning nad peavad detailideni kinni grupihierarhiast ning sisemisest aukoodeksist.

Teisalt on Jaapan tuntud kui ühiskonnast irdunud noorte maa. Sestap otsustab ema 20-aastase logardist ning ülekäte läinud Naoki saata aastaks mafioosode juurde koolitada, et poeg õpiks kombeid ning iseseisvalt hakkama saama. Kardin poetub yakuzade salapärase maailma ees ning Naoki peab tegema oma valiku.

"Noor yakuza" heidab esmaskordselt pilgu Jaapani avalikuks saladuseks peetava yakuza-maffia igapäevaellu. Kuigi Jean Pierre Limosin sõlmis filmi tehes kokkuleppe, et seadust eiravad teod jäävad jäädvustamata, on tegu ääretult huvitava ning meeldejääva sissevaatega Aasia organiseeritud kuritegevuse filosoofiasse ning kultuuri.

"Yakuzad on kui kaduvad samuraid" tõdeb üks gängsteribossidest Tokio kumisevate hiphoprütmide taustal. Seetõttu ongi "Noor yakuza" suurepärane võimalus kogeda osakest ühest Tõusva Päikse Maa kultuurinähtusest enne selle lahustumist fiktsioonil põhineva mängufilmikino stereotüüpides.

Sten Saluveer

Re˛issöör: Jean-Pierre Limosin
Prod: Christian Baute, Hengameh Panahi
Sts: Jean-Pierre Limosin
Op: Julien Hirsch, Céline Bozon
Muusika: RGM, Xavier Jamaux
Mont: Tina Baz
Tootja: Celluloid Dreams Productions
Maailma müük: Celluloid Dreams


Festivalid ja auhinnad: Cannes, San SebastianFilmi ajakava
K 05.12  16:00 Athena I (ingliskeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet
R 07.12  22:00 Rahvusraamatukogu (ingliskeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet