Filmiinfo    Vaata kommentaare (20)    Lisa kommentaar

Ükskord
Once 

   

Iirimaa 2006 | 85min

Keel: inglise

Minimalistlik indie-film, mis ometi on nii veatult ja vahvalt lavastatud, et teeb silmad ette paljudele ülikallitele produktsioonidele, milles välise glamuuri taga lõõtsub kõle tuul.
Sellel filmil on hing. Ta on sündinud suurest armastusest - armastusest muusika vastu. Südantsoojendav hipi-muinasjutt viib kokku kaks elult esimesed vitsad saanud saanud noort - unistused ootele pannud tolmuimejaparandaja (helilooja ja laulja Glen Hansard) ja Iirimaale paremat tulevikku püüdma tulnud tšehhi immigrandi (poetess ja muusik Markéta Irglov?, kusjuures kumbki pole kunagi kaamera ees mänginud).
Muusikaliks on filmi traditsioonilises mõttes raske nimetada, kuid nii nagu Dublini rõskusest tuhmid tänavad on tummaks tunnistajaks leebe ja liigutava armastusloo arengule, nii on napi dialoogi täienduseks laulusõnadesse põimitud mõtted, ja sama orgaaniliselt tormlevad tunded mitte hotelli numbritoas linade vahel, vaid rokiballaadides ja folgilikes autorilauludes.
Veendumus, et kui sul pole midagi, siis pole sul ka midagi kaotada, kasvab tasapisi tarkuseks, et siis saabki ju vaid võita. Ja kui on keegi, kes aitab oma eesmärkides selgusele jõuda, ja süütab uue leegi kustunud eneseusus, siis on pool teed võiduni juba käidud. Elu on liiga lühike, et teda piinavatele kahtlustele ohverdada. Carpe diem. Hoiatuseks: kiusatus pärast vaatamist filmi soundtrack soetada on garanteeritud.

Margit Tõnson

ÜKSKORD oli tänavuse vabaõhufilmifestivali tARTuFF avafilm.

Režissöör: John Carney
Prod: Martina Niland
Sts: John Carney
Op: Tim Fleming
Muusika: Glen Hansard, Markéta Irglov?
Mont: Paul Mullen
Os: Glen Hansard, Markéta Irglov?
Tootja: Bórd Scann?n na hÉireann/Samson Films
Maailma müük: Summit Entertainment
Print: Irish Film Institute


Festivalid ja auhinnad: Dublin (Audience Award), Sundance (Audience Award), Seattle, Sydney, EdinburghFilmi ajakava
P 02.12  17:00 Kosmos I (eestikeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet
T 04.12  18:00 Jõhvi kino Amadeus (eestikeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet
N 06.12  18:00 Viljandi Rubiin (eestikeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet