Filmiinfo    Vaata kommentaare    Lisa kommentaar

Totaalne salgamine
Total Denial 

   

Bulgaaria, Itaalia 2006 | 92min

Keel: birma, inglise

TOTAALNE SALGAMINE jutustab inspireeriva loo viieteistkümnest Birma d˛unglikülade elanikust, kelle võitlus õigluse eest tõi USAs kohtu ette kaks naftahiiglast, Ühendriikide UNOCALi (tänane CHEVRON) ja Prantsuse TOTALi. Mõlemat süüdistati ränkades inimõiguste rikkumistes, mis leidsid aset gaasijuhtme ehitamise käigus Birmas.

1992. a. asutasid UNOCAL ning TOTAL gaasijuhtme rajamiseks ühisfirma Birma sõjaväelise valitsusega. Selle raames viis projekti turvalisust tagama palgatud Birma armee läbi vaikse genotsiidi kohaliku elanikkonna vastu. UNOCALi ning TOTALi juhtum on tüüpiline näide kääridest lääneriikide ametliku inimõiguste retoorika ning tegelike majandus- ja reaalpoliitiliste huvide vahel.

Filmi autor Milena Kaneva kogus Birma külaelanikelt viie aasta vältel tunnistusi Yadana gaasijuhtme rajamise käigus toimunud orjatöö, külade küüditamise, vägistamiste ja mõrvade kohta. Autori teejuhiks oli Kareni vähemusrahvusse kuuluv Ka Hsaw Wa, kes oli üks 1988. a. demokraatiameelse tudengiliikumise juhtfiguure. Tudengiprotestid uputati toona valitseva hunta poolt verre ning samamoodi suruti maha munkade juhitud massilised protestid 2007. a. sügisel. Eksiili sunnitud Ka Hsaw Wa oli ka üks peamisi naftafirmade vastase kohtuasja algatajaid 1995. aastal.

Birma verine hunta püsib võimul tänaseni ning 2007. a. sügiseste massiprotestide mahasurumine näitab, et re˛iimi valitsemisstiil pole muutunud ning loomulikult pole kuhugi kadunud lääneriikide firmade majandussidemed huntaga.

Tõnis Leht

Re˛issöör: Milena Kaneva
Prod: Milena Kaneva
Op: Milena Kaneva
Muusika: Nikolai Ivanov
Tootja: MK 2 Production


Festivalid ja auhinnad: One World Film Festival (Vaclav Havel Special Prize), Oslo, Human Rights Watch Film FestivalFilmi ajakava
P 02.12  19:00 Athena II (ingliskeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet
R 07.12  18:00 Kumu auditoorium (eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet