Filmiinfo    Vaata kommentaare (8)    Lisa kommentaar

Tuukrikell ja liblikas
Le Scaphandre et le papillon 

   

Prantsusmaa, USA 2007 | 112min

Keel: inglise

Hinnatud maalikunstniku ja iseõppinud re˛issööri Julian Schnabeli ("Basquiat", "Enne kui öö saabub") kolmas täispikk mängufilm maalib erakordse ja emotsionaalse pildi sellest, kuidas võiks maailma tajuda mees, kes jäänud pärast insulti üleni halvatuks. Ainsad lihased, mis mehe aju meeleheitlikele käsklustele alluvad, asuvad vasaku silma ümber - seda üks või kaks korda pilgutades saab ta "öelda" kas "jah" või "ei".
Kõigi sõber, võluv südametemurdja, kahe lapse isa, moeajakirja Elle toimetaja Jean-Dominique Bauby (mängib Mathieu Amalric), istub iseenda kehas lõksus nagu merepõhja unustatud tuuker - karju palju karjud, keegi ei kuule, keegi ei tule päästma. Aga ta hing lendleb vabalt nagu liblikas üle fantaasiapõldude, seikleb mälestuste metsas ja külastab soovunelmate randu.
Filmi aluseks on Bauby samanimeline autobiograafiline bestseller, mille ta "kirjutas" ebainimliku järjekindlusega - tähestikus õige tähe peale pilgutades. Raamat (ja film) on lootusetule olukorrale vaatamata täis positiivsust, rahu ja andestuse usku, õnnetunnet, isegi lootust, aga peategelane on piisavalt eneseirooniline ja hea huumoriga, et teravusel kaduda lasta.
Tänu Schnabelile, kelle eripäraks on kujunemas kannatavate (elu)kunstnike portreteerimine, innustab see film inimesi üle maailma väärtustama kõrgemalt seda, mis neil on, siin ja praegu, mitte seadma elu ennast parema tuleviku nimel ootere˛iimile.
Filmi esimesed 20 minutit on - tänu Janusz Kaminski vapustavale kaameratööle, mis näitab meile vaid seda, mida näeb peategelane oma ühe väeti silmaga - juba iseenesest auhindu väärt.

Margit Tõnson

Julian Schnabel pälvis filmi eest tänavusel Cannes'i filmifestivali parima re˛issööri tiitli.

Re˛issöör: Julian Schnabel
Prod: Kathleen Kennedy, Jon Kilik
Sts: Ronald Harwood
Op: Janusz Kaminski
Muusika: Paul Cantelon
Mont: Juliette Welfing
Os: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze, Anne Consigny, Max Von Sydow
Tootja: Pathé Renn/ The Kennedy/ Marshall Company
Maailma müük: Pathé International UK


Festivalid ja auhinnad: Cannes (Best Director, Technical Grand Prize), Karlovy Vary, Toronto, Tokyo, CopenhagenFilmi ajakava
N 06.12  18:00 Sõprus (eesti- ja venekeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet
P 09.12  19:00 Kärdla Kultuurikeskus (eesti- ja venekeelsed subtiitrid) » Lisa oma kavva   » Osta pilet